ROK SZKOLNY

 

POMAGAMY ZWIERZĘTOM

W ubiegłym roku szkolnym rozpoczęliśmy współpracę ze schroniskiem dla zwierząt w Kokoszkach. Zebraliœmy karmę dla bezdomnych psów i kotów, dzięki czemu łatwiej było im przetrwać ciężką zimę. W bieżącym roku wznawiamy tę akcje. 

Ogłaszamy zbiórkę pożywienia dla zwierząt:

 • sucha karma dla psów i kotów
 • miski
 • koce

Przyjmujemy karmę od klas i indywidualnych osób. Akcja będzie trwać od 5 marca do 15 kwietnia 2012 roku.
Prosimy o oddawanie jej do p. Grażyny Ronżewskiej.

Opr. Grażyna Ronżewska 


 

"SKRZYNKA"

Każdy z nas czasem ma gorsze dni, kiedy nic nam się nie chce robić i życie wydaje się okrutne. Rzeczywiście, niektóre problemy przerastają nas i nie umiemy sobie z nimi poradzić. 

Jednym z waszych super pomysłów jest zorganizowanie pomocy uczniom, którzy znaleŸli się w sytuacji bez wyjścia. Umieściliśmy w szkole skrzynkę, do której możecie wrzucać listy z opisami problemami. 

PRZECZYTAMY KAŻDY LIST I NA KAŻDY ODPOWIEMY!

Spróbujemy dać Wam różne rozwiązania i odpowiedzi będziemy umieszczać na tablicy Samorządu Uczniowskiego. 

Wasze listy MOGĄ BYĆ ANONIMOWE! Może cie w nich opisywać tzw. trudne sprawy związane ze szkołą lub życiem prywatnym. Możecie sie także podzielić swoimi radościami i sukcesami 
Pamiętajcie! Warto rozmawiać z ludźmi, prosić o pomoc i nie pozostawać w ukryciu! 

Opr. Grażyna Ronżewska 


 

POMYSŁ NA WALENTYNKI

Najpopularniejszym sposobem na okazanie swoich uczuć naszej wybrance (wybrakowi) w tym dniu jest podarowanie karteczki walentynkowej. Może to być zarówno taka kupiona w sklepie, jak i wykonana ręcznie. Ważne jest, co na niej napiszecie. Może to być krótki tekst, np.: "bądź moją Walentynką" lub piękny wierszyk o miłości. Pamiętajcie! Nie jest ważne, czy to będzie ambitna poezja miłosna, czy proste wyznanie. Najważniejsze, żeby słowa płynęły od serca.

Oprócz karteczki z życzeniami możemy w walentynki podarować drobny prezent. Oto kilka propozycji:

 • coś słodkiego
 • maskotka lub jakaś figurka do postawienia (z serduszkiem)
 • płyta CD
 • bilet na koncert, do kina ...
 • koszulka, poduszka lub kubeczek z nadrukiem
 • perfumy
 • biżuteria

Ale ... KWIATY ... to najstarszy i najbardziej znany symbol miłości. Jego naturalne piękno i zapach sprawiają, że jest on najprostszym, a zarazem bardzo eleganckim wyrazicielem naszych uczuć. Koniecznie podarujcie kwiaty swoim bliskim! Nie musi to być bukiet, ale pojedynczy kwiat np.: róża, oczywiście czerwona, która oznacza: "Kocham Cię ponad wszystko!" 

Pamiętajcie jednak, żeby nie strzelić gafy i nie podarować chryzantemy lub goździka, które często wywołują niezbyt miłe skojarzenia. 

W święto zakochanych mamy też doskonałą okazję, aby zrobić przyjemność ukochanej osobie, zapraszając ją na uroczystą kolację, najlepiej własnoręcznie przygotowaną - romantyczną i smakowitą.

Walentynki jest to wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania ukochanej osobie tego, co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy sposobności, żeby to wyrazić. Korzystajmy zatem z tych chwil i słowami, czynami wyraźmy to, co podpowiada nam serce. 

SZCZĘŚLIWYCH WALENTYNEK! 

Opr. Grażyna Ronżewska 


 

TRADYCJA WALENTYNEK

Walentynki, to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych "walentynkę" - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. Walentynki to święto wszystkich zakochanych, nawet tych, którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucia. 

Nazwa "walentynki" pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych i osób chorych. Święty Walenty był biskupem i męczennikiem rzymskim, który poniósł śmierć w czasach cesarza Klaudiusza II Gota około 269 roku. 

W czasach prześladowań uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich, co doprowadziło do nawrócenia całej jego rodziny. To bardzo rozgniewało władzę. Biskup został pobity maczugami, a następnie ścięty. W miejscu, w którym święty został pochowany, już w IV wieku papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę. Święty Walenty słynął również z tego, że udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców). 

Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętym zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie. Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. 

Dziewczęta 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż. Od XVI wieku w tym dniu ofiarowywano kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji, Henryka IV. Każda obecna dziewczyna otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera. 

Przede wszystkim jednak narzeczony był zobowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. W XIX wieku takie liściki uważano za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości. W 1800 roku amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycją wysyłania gotowych kart walentynkowych. Do dziś w walentynki wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem lub wyznaniem miłości albo też obdarowujemy się prezencikami. 


Opr. Grażyna Ronżewska 


ROK SZKOLNY 2010/2011

 

WALENTYNKI 2011

14 lutego odbyły się Walentynki. W tym dniu mogliśmy przesłać życzenia walentynkowe ludziom, których kochamy, lubimy i szanujemy. Mamy nadzieję, że dzięki działającej POCZCIE WALENTYNKOWEJ przeżyliście chwilę radości i poznaliście swoje tajemnicze sympatie. 


 

ZBIÓRKA SŁODYCZY

Jak co roku, zorganizowaliśmy zbiórkę słodyczy dla uczniów naszej szkoły. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej świątecznej akcji BARDZO DZIĘKUJEMY. Szczególne podziękowania składamy klasom: IV TE i II B LO, które zafundowały największe "słodkie paczki". 

Fajnie jest robić ludziom prezenty! 

AKCJA POMAGAMY ZWIERZĘTĄ

W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy rozpocząć cykl akcji ,,Pomagamy zwierzętom". Nawiązaliśmy kontakt ze schroniskiem dla bezdomnych psów i kotów - ,,Ciapkowo" w Gdyni. Zebraliśmy suchą karmę, koce, kołdry i miski dla naszych ulubieńców. Akcja cieszy się dużym powodzeniem. Oprócz uczniów, włączyli się do niej również nauczyciele i pracownicy szkoły. 

WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

8 listopada 2010 odbyły się wybory przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. 

Głównym organizatorem tego wydarzenia była klasa III A LO, dzięki której głosowanie przebiegało sprawnie i w miłej atmosferze. Kandydaci do SU przygotowali razem ze swoimi klasami plakaty i ulotki, na których przedstawili swoje propozycje i pomysły "na szkołę". Wszystkie były interesujące i możliwe do realizacji w bieżącym roku szkolnym. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybranego kandydata.

Pozostali przedstawiciele społeczności uczniowskiej:

 • Ewa Boratyn
 • Karolina Niemczyk
 • Marta Liszewska
 • Maja Ronowicz
 • Daniel Jasina
 • Bartosz Bukowski
 • Adam Turczak-Linsztet

Koleżanki z III A LO: Paulina Góra i Małgorzata Kiełczykowska pomogą aktualnemu SU w realizowaniu zaplanowanych pomysłów, jako że reprezentowały uczniów w latach poprzednich i chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami. 

Dziękujemy za udział w wyborach i zapraszamy wszystkich do współpracy!

Kontakt

Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących

im. Mariana Raciborskiego

w Pruszczu Gdańskim

 • ul. Wojska Polskiego 4
 • 83-000 Pruszcz Gdański
 • tel. 58 682 35 10
 • email: sekretariat@zsoio.pl
Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji…