ROK SZKOLNY

 

MORSKA BRYZA, KORZENNE PRZYPRAWY I SONDA CASSINI

W ubiegłą środę, tj. 12.10.2016 r. klasy III TE, III TH, II TE oraz część III ZSS wybrały się na jesienną wycieczkę do Torunia i Ciechocinka. Mimo deszczowej aury, udało się obejrzeć tężnie solankowe w słynnym Ciechocinku (nie tylko dla dziadków) i pooddychać morskim :) powietrzem w środku Polski. Historia tężni wykorzystywanych w leczeniu górnych dróg oddechowych sięga XIX wieku. Pierwsze i największe w Europie powstały właśnie w naszym Ciechocinku. Ich wysokość wynosi 15,8 m, a łączna długość to 1741,5 m. 
Drugą część wycieczki spędziliśmy w Toruniu przemykając w padającym deszczu wśród przepięknie odrestaurowanych zabytków Starego i Nowego Miasta, gdzie styl gotycki jest w zasięgu ręki (w naszym przypadku uzbrojonej w parasol). Wszędzie można znaleźć ślady Mikołaja Kopernika – dom rodzinny, spiżowy pomnik astronoma w Rynku Staromiejskim i wreszcie Planetarium, stanowiące nowoczesne miejsce edukacji dla wszystkich, niezależnie od wieku (tutaj właśnie natknęliśmy się na tytułową sondę Cassini i nowoczesną projekcję filmową). 
Będąc w Toruniu nie sposób pominąć jego kultowego wyrobu. Są to pyszne pierniki pachnące korzennymi przyprawami, pokryte czekoladą lub lukrem, które wyrabia się tu od 700 lat (ciekawa wystawa z Muzeum Toruńskiego Piernika). Kupiliśmy kilka paczek … na drogę. 

Opr. A. Miotke 


JESIENNY SPACER PO ZACZAROWANYCH OGRODACH W DOBRZYCY

22 września uczniowie klas technikum architektury krajobrazu z wychowawcami wybrali się na wyprawę do przepięknych ogrodów tematycznych Hortulus w Dobrzycy. Dość długa podróż autokarowa pozwoliła na lepsze poznanie się uczniów klas pierwszych z koleżankami i kolegami klasy trzeciej i czwartej. Wyprawę rozpoczęliśmy od ogrodów Tematycznych. Przewodnik prowadził nas przez różne założenia przedstawiając świat kolorów poprzez właściwy dobór roślin. Uczniowie klas starszych mogli sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną, a pierwszoklasiści podziwiać przepiękne założenia tematyczne. Każdemu z nas rodziło się w głowie mnóstwo pomysłów do wykorzystania ich w praktyce chociażby we własnym ogrodzie.
Druga część wyprawy to ogrody Spectabilis z wieżą widokową i labiryntem roślinnym. Ciekawe informacje przekazywane przez przewodnika ogromnie zainteresowały naszą młodzież, która chętnie wsłuchiwała się w ich treść, podziwiała rośliny, umiejętność ich doboru w kompozycje.
Uwieńczeniem wycieczki była zabawa w labiryncie i podziwianie krajobrazu z wieży widokowej.

Opr. M. Pozorska 


Z WIZYTĄ W TEATRZE

Klasa II a liceum ogólnokształcącego z wychowawczynią Danutą Raniszewską 11 X 2016 r. poznawała Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Była to nie tylko bardzo interesująca wycieczka po teatrze od kulis, ale przede wszystkim ważna lekcja na temat historii Gdańska i szczególnego w tej historii miejsca teatru Szekspira. 

Opr. D. Raniszewska 


ROK SZKOLNY 2015/2016

 

WYCIECZKA DO EKSPERYMENTU

W grudniu 2015 r. klasa II TE wraz z wychowawczynią A. Miotke, wybrała się do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
Warto wiedzieć, że jest to jedno z pierwszych polskich centrów nauki, gdzie ludzie w każdym wieku w atrakcyjny sposób mogą przyswoić wiedzę oraz bezboleśnie zrozumieć różne procesy zachodzące w naszym otoczeniu. Eksperyment to świetne miejsce, wielka pracownia doświadczalna, która pobudza ciekawość świata również u uczniów szkoły ponagimnazjalnej. 
Było to widoczne podczas naszej wycieczki, kiedy wszyscy eksperymentowali, przeprowadzali rozmaite doświadczenia (najlepsze były te związane z wodą) i badali zjawiska z różnych dziedzin nauki.
Wystawa główna to 4 działy tematyczne: Hydroświat, Drzewo życia, Niewidoczne siły i Akcja – człowiek. Cała ekspozycja znajduje się w szklanym wnętrzu, a wyposażeniu towarzyszy nowoczesna technologia. 

Opr. A. Miotke 


ZIELONA SZKOŁA W BORACH TUCHOLSKICH

We wrześniu br. uczniowie naszej szkoły (klasy II TAK IIB LO IV TAK II TE III B LO III TH) uczestniczyli w zajęciach ekologicznych, które odbywały się w Funce w centrum Borów Tucholskich. W ciągu 5 dni uczniowie wzięli udział w wielu interesujących warsztatach, pokazach i wycieczkach.

Poniżej znajdziecie krótkie opisy zajęć i miejsc, które odwiedzili, natomiast w fotogalerii można zobaczyć obszerny fotoreportaż z wydarzenia.
O dużej atrakcyjności turystycznej i edukacyjnej rejonu Borów Tucholskich świadczą zbiorowiska roślinne, rzadkie gatunki fauny (orzeł bielik) i walory krajobrazowe. Wartość oraz ranga przyrodnicza zadecydowały o utworzeniu na terenie Borów Tucholskich Parku Narodowego. 

Zwiedzanie wyłuszczarni nasion w Klosnowie. Założycielem jej była rodzina Kalinowskich, której ostatni potomek zamieszkuje tu do dziś. Po wyłuszczarni oprowadzał nas leśnik p. Marek Pałaszyński, który dokładnie opisał proces pozyskiwania nasion czyli kolejno: zbiór szyszek, suszenie, wyłuszczanie, oskrzydlanie. Obecnie pozyskiwanie nasion zostało zastąpione maszynami komputerowymi. Ze 100 kg szyszek pozyskujemy od 1-1,5 kg nasion.

Kolejnym etapem było zwiedzanie szkółki drzew iglastych i liściastych, w której pokazano wysiew nasion zagonowy z 4 rzędami roślin. Produkowane gatunki w szkółce leśnej to: sosna czarna i pospolita, jodła koreańska, modrzew, buk, dąb, jarzębina i inne. Pomiędzy pasami roślin została wysiana aksamitka wyniosła jako roślina fitosanitarna w celu odstraszania robaków.

Wycieczka na torfowisko wysokie – jej cel to zapoznanie uczniów z tworzeniem i znaczeniem torfowiska wysokiego, które są naturalnym zbiornikiem retencyjnym wody. Torfowiska wysokie są pod ochroną. Stanowią 10% wszystkich torfowisk w Polsce. Roczny przyrost torfu wynosi 1 mm. Torf w wielu krajach był stosowany jako opał. Szczególnie w Finlandii, Danii, Irlandii, a także w Polsce. W ogrodzie ekologicznym poznaliśmy zasady kompostowania roślin. Kompost powstaje z pociętych drobno gałęzi, młodych chwastów bez nasion, z liści, trawy podsuszonej, szarego kartonu i papieru, popiołu drzewnego, obierek i skorupek od jaj. Nie wolno dodawać chwasty z nasionami, kolorowych śmieci, metalu, plastiku. Miejsce składowania kompostu powinno być ocienione. Nie wolno używać do wyściełania dna i boków folii. Nie nadają się do tego plastikowe pojemniki ze względu na brak dostępu tlenu i zachodzące w pryzmie procesy gnilne. Poznaliśmy też różne zioła które stosowane są jako przyprawy, napary, nalewki, do sałatek, w zioło lecznictwie na przykład: napar z szałwii lekarskiej służy do leczenia gardła, melisa, jako herbatka uspokajająca, lubczyk tzw. magii - do poprawy smaku rosołu.

Rejs po Jeziorze Charzykowskim - statkiem badawczym, jego celem rejsu było poznanie historii ośrodka szkoleniowego żeńskiego. Uczestnicy wychowania żeglarskiego z Funki żeglują na całym świecie. Płynęliśmy wokół chronionych trzcinowisk i Wyspy Miłości na, której można spotkać jelenie, sarny, łosie, a nawet bobry. Wycieczka krajoznawcza do Zaborskiego Parku Krajobrazowego, podczas której uczniowie zapoznali się z florą ZPK, pomiarem i obliczaniem wieku drzew na przykładzie sosny i brzozy.

Warsztaty rzeźby w drewnie olchowym - uczestnicy otrzymali zestaw rzeźbiarski (deseczkę, dłuto rzeźbiarskie i młotek do rzeźby), szablony (motywy) kalkę kopiującą, ołówek, linijkę, zmiotkę, papier ścierny i stanowisko rzeźbiarskie. Każdy uczeń miał za zadanie wykonać płaskorzeźbę na otrzymanej deseczce. Prace uczniów będą wystawione w naszej szkole.

Wycieczka rowerowa do Parku Narodowego Borów Tucholskich - każdy z uczestników podczas wyprawy zapoznał się z kompleksem promocyjnym Borów Tucholskich, geomorfologią terenu (wielkim sandrem polodowcowym), pozyskiwaniem nasion z sosen oznaczonych przerywanym żółtym pasem, jeziorem lobeliowym Małe Gacno I klasy czystości z charakterystyczną roślinnością (lobelia jeziorna, widłak torfowy i rosiczka okrągło listna), bioindykatorami czystości powietrza (porostami) na terenie Borów występuje 300 gatunków m.in. chrobotek reniferowy i brodaczki, rozwojem larwy mrówkolewa pospolitego, fauną Borów Tucholskich tj. sarny, jelenie i wilki. 

Limnologia czyli badanie czystości wody Jeziora Charzykowskiego w Funce polegało na określeniu jej właściwości fizycznych i chemicznych.

Zakończenie warsztatów to Frank Raj czyli oglądanie 8 ogrodów historycznych, 3 ogrodów współczesnych, ogrodu botanicznego typu bylinowego, palmiarni i ptaszarni oraz mini ZOO i małej architektury ogrodowej. 

Zobacz fotorelację z wycieczki! 

Opr. Andrzej Dopka, Anna Miotke 


ROK SZKOLNY 2014/2015

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

Dnia 01.04.2015 r. klasa I TAK wraz z nauczycielkami, Panią Mirosławą Pozorską i Panią Małgorzatą Słowik odwiedziła warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz ogrody znajdujące się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. 

O godzinie 6.30 wyruszyliśmy ze stacji Gdańsk Główny pociągiem Pendolino do Warszawy. Po długiej wygodnej podróży nowoczesnym pociągiem, można było się wykazać się robiąc ciekawe eksperymenty w Centrum Kopernika. W drodze do muzeum weszliśmy na dach biblioteki UW i podziwialiśmy nietypowe ogrody. 

Tego dnia pogoda była bardzo niekorzystna, ale nie przeszkodziło to nam w świetnej zabawie. Po obejrzeniu ogrodów mieliśmy czas wolny, aby oglądać miasto i coś zjeść. 

Po południu zebraliśmy się pod gmachem Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym dowiedzieliśmy się wielu fascynujących oraz szokujących faktów na temat historii naszej stolicy oraz całej Polski. Przewodniczka oprowadzając słuchaczy, pokazała mur, do którego przykładając głowę, można było usłyszeć bicie serca. Wróciliśmy z wycieczki trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń. 

Zobacz fotogalerię z wycieczki! 

Opr. Julia Kochman i Błażej Koronowski kl. I TAK 


ROK SZKOLNY 2013/2014

 

WYCIECZKA DO OGRODÓW TEMATYCZNYCH W DOBRZYCY

We wtorkowy poranek, 27 maja o godzinie 6.30 wyruszyliśmy na kolejną wyprawę ogrodniczą, tym razem do Ogrodów Tematycznych HORTULUS w Dobrzycy. Uczestnikami byli uczniowie klas: I Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie ogrodnik oraz I, II i III Technikum Architektury Krajobrazu. 

Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie ogrodów z przewodnikem. Pierwszy etap, to nowy kompleks Ogrodów Hortulus Spectabilis realizowany od 2003 roku, obejmujący powierzchnię 30 ha. Poznaliśmy Ogrody Magii Energii Czasu i Przestrzeni, a wśród nich kamienny krąg, ogrody "4 pory roku", angielskie rabaty bylinowe i topiary bukszpanowe. 

Największą jednak atrakcją okazała się wieża widokowa o wysokości 20 metrów i otaczający ją największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha, który został założony w 2003 roku z 15 tyś. sztuk grabu. 

Drugim etapem naszej eskapady było poznanie ogrodów tematycznych Hortulus i znajdującej się tam ogromnej kolekcji przepięknych roślin. Ich powierzchnia to ponad 4 ha, które zostały podzielone na ogrody japoński, francuski śródziemnomorski, skalny, warzywny, ziołowy, zapachowy oraz ogrody kolorów. 

Bardzo ciekawy sposób przekazu informacji zainteresował młodzież i opiekunów. 

Pełne uroku, koloru rośliny wzbudzały u wszystkich zachwyt i podziw, w szczególności kwitnący dereń - odmiana Venesa. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Anna Miotke, Ewa Hawrylak, Krzysztof Niecko, Mirosława Pozorska. 

Zobacz fotogalerię z wycieczki! 
Opracowała: M. Pozorska 


 

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI "EKSPERYMENT"

 


Dnia 13.03.2014 r. klasa II a LO odwiedziła gdyńskie Centrum Nauki "Eksperyment" w ramach nagrody za zajęcie I miejsca w szkolnym konkursie Dnia Praworządności. Wraz z wychowawczynią panią Ireną Krause-Kurasinską oraz panią Grażyna Ronżewską uczniowie mieli okazję zwiedzić niezwykle ciekawą wystawę interaktywną i samodzielnie poeksperymentować w świecie nauki. Wycieczkę wszyscy mile wspominają i polecają innym, gdyż z pewnością warto poświęcić czas na eksperymentarium, świetnie się bawić, a przy okazji wielu rzeczy nauczyć. 

Zobacz fotogalerię z wycieczki! 

Opracowała: Dominik Didyk z II a LO 


 

WYCIECZKA DO PARKU OLIWSKIEGO

Dnia 30 paĹşdziernika 2013 roku w ramach zajęć praktycznych uczniowie klasy III TAK wraz z nauczycielkami, Panią Mirosławą Pozorską i Panią Ewą Hawrylak, pojechali na wycieczkę edukacyjną do Parku Oliwskiego. 

Początkiem dzisiejszego parku był przyklasztorny ogród założony przez cystersów. Prawdopodobnie był położony po wschodniej stronie starej siedziby opatów z XV wieku, dalej w kierunku Zatoki Gdańskiej rozciągał się nadmorski las, który rozcinał Potok Oliwski. Po wzniesieniu przez opata Franciszka Zaleskiego pod koniec pierwszej połowy XVII wieku nowej siedziby opatów, ogród został poszerzony w kierunku południowo-zachodnim, stykając się ze starszym ogrodem klasztornym. W roku 1945, pod koniec wojny park został w znacznym stopniu zdewastowany, ale póĹşniej przywrócono mu niemal poprzedni stan. 

Został wpisany do rejestru ochrony zabytków przyrody województwa gdańskiego, a w 1971 roku do rejestru zabytków miasta Gdańska. 1 listopada 1946 roku powstała w parku Stacja Aklimatyzacji Roślin. W latach 1952-1956 założony został Ogród Botaniczny w Oliwie. 

Pomimo jesiennej aury pogoda nam dopisywała. Wszyscy wyruszyliśmy podziwiać florę tego zabytkowego założenia. Park ma powierzchnię aż 11,3 ha, ale to nas nie zniechęciło i pełni optymizmu, wędrując po alejkach przykrytych bindażami z Lip i tych otoczonych starymi drzewami, mogliśmy zachwycać się pięknem jesiennej przyrody. Podziwialiśmy misternie przyozdobione bukszpanem partery i zachwycający pałacyk Opatów. Nie zabrakło zabawy w liściach i rzucania szyszkami, ale głównym naszym celem było przyswojenie wiedzy o tym pięknym miejscu, o którym nasze panie bardzo obrazowo i szczegółowo nam opowiedziały. 

Zebraliśmy także liście i różne części roślin do naszych zielników, miejmy nadzieję, że tym razem nie przyłączą się do nich grzybki ;D. Nie udało nam się zwiedzić jeszcze palmiarni, ponieważ była zamknięta, ale mamy nadzieję, że nadrobimy to wiosną. Wtedy budzący się do życia ogród na pewno jeszcze bardziej nas zachwyci swą rozmaitością barw i różnorodnością roślin. 

Wrażenia opisała: Magdalena Kruczyńska 


 

IV TE WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

 


W dniach 07.10.2013 - 11.10.2013 razem z klasą IV TE oraz opiekunem panem Sławomirem Błażejakiem odwiedziliśmy jedno z miast południowo - wschodniej Polski - Wrocław. Podróżując pociągiem w godzinach nocnych dotarliśmy do Wrocławia we wtorkowy poranek. Pierwszego dnia zwiedziliśmy liczne zabytki na starym mieście, m.in. Kościół Garnizonowy św. Elżbiety, Katedrę im. Jana Chrzciciela czy Most Tumski na wyspie Piasek. Przez cały dzień pogoda była doskonała i towarzyszyła nam przez całą naszą wycieczkę. Następnego dnia odwiedziliśmy Panoramę Racławicką mieszczącą XIX wieczną panoramę Bitwy pod Racławicami o rozmiarach 15x115 m; oraz Muzeum Narodowe mieszczące wiele dzieł sztuki nowoczesnej, europejskiej oraz śląskiej. Ostatniego dnia naszej wycieczki mieliśmy możliwość przejechać się jedyną w Polsce kolejką górką na nizinach - POLINKĄ. Odwiedziliśmy najpopularniejsze zoo w kraju, które dzięki medialnemu wsparciu państwa Gucwińskich uzyskało miano jednej z wiodących placówek na świecie. Wolne popołudnie każdy z nas spędził na kupieniu licznych pamiątek dla rodziny i przyjaciół. Naszą wycieczkę zakończyliśmy powrotem do Gdańska w piątkowy poranek. Cała wycieczka przebiegła w miłej atmosferze pełnej niezapomnianych chwil. 
Wrocław - Miasto Spotkań oraz Stolica Kulturalna Europy 2016 roku to miejsce, które zostanie na długo w naszych sercach i wspomnieniach. 

Zobacz fotogalerię! 
Zobacz relację z wycieczki w formię prezentacji multimedialnej

Opracował: Przemysław Romiński 


ROK SZKOLNY 2012/2013III TE - WYCIECZKA DO SĄDU REJONOWEGO W GDAŃSKU

Uczniowie klasy III TE oraz pani Ewa Stoppa uczestniczyli w bardzo ciekawym wyjeżdzie do Sądu Rejonowego w Gdańsku. Wycieczka odbyła się dnia 17 kwietnia br. Uczniowie wraz z opiekunem mieli możliwość uczestnictwa w rozprawach karnych w charakterze publiczności. Sprawy będące w tym dniu na wokandzie dotyczyły m.in. spowodowania wypadku drogowego oraz sfałszowania dokumentu. Uczniowie poznali podstawy procedury karnej, a w przerwie między rozprawami mieli możliwość zadawania pytań SSR p. Annie Jachniewicz. Pani sędzia wyjaśniła wszelkie wątpliwości uczniów, zapoznała ich m.in. z pojęciem wyroku zaocznego, konsekwencjami niestawiennictwa do sądu czy zasadami przyznawania pełnomocnika z urzędu. Wycieczka nie tylko pogłębiła znajomość prawa, ale i dostarczyła wielu emocji ze względu na charakter spraw, zeznania świadków, biegłego oraz samych stron i ich pełnomocników. 

Opr.: Ewa Stoppa 


 

III TE - SPACER PO GDAŃSKU I WIZYTA W MUZEUM BURSZTYNU

 


W ramach odpowiedniego uczczenia nadejście lutego, klasa III TE wybrała się na kilkugodzinny spacer po Gdańsku, który został połączony z wizytą w Muzeum Bursztynu. 

Naszym przewodnikiem po Starówce był Przemek Romiński wspierany przez, Beatę Szramkę i Aleksandrę Łuczak. Przy tej okazji, nie mogąc się powstrzymać, chcę raz jeszcze podziękować pani Małgorzacie Słowik i pani Marzenie Kobierzyckiej za przygotowanie naszych szkolnych przewodników. 
Praca Pań nie poszła na marne. :) 
Spacer zakończyliśmy zwiedzaniem Katowni, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Bursztynu. 

Szczególną uwagę uczniów zwróciły pomieszczenia, gdzie prezentowane były wyrafinowane metody tortur. :) 

Zobacz fotorelację z wycieczki

Opr.: Katarzyna Sagun 


 

III TAK - WYCIECZKA DO SMŁODZINA

W dniach 19 - 21.09.2012 r. klasa III TAK odwiedziła Smołdziński Las, który położony jest w Słowińskim Parku Narodowym, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko w odległości około 3 km od morza. Najbliższa okolica charakteryzuje się przepięknym krajobrazem polodowcowym, wypełnionym wzgłrzami morenowymi, torfowiskami i pasem największych w Europie wydm wędrujšcych. Rejon Smołdzińskiego Lasu został zaliczony przez UNESCO do ÂŚwiatowego Rezerwatu Biosfery. Pierwszego dnia wybraliśmy się na pieszą wycieczkę o charakterze edukacyjno - rekreacyjnym, połączoną z zajęciami terenowymi w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie znajdują się wydmy ruchome. Wydma Czołpińska to druga najbardziej znana po Łąckiej wydmą Słowińskiego Parku Narodowego. Z wydmy widać górę wieży latarni morskiej Czołpino jak również wzgórze Rowokół. Kolejnym celem była Latarnia Czołpino, która jest najbardziej oddaloną od skupisk ludzkich tego rodzaju budowlą. Drugiego dnia naszego pobytu wybraliśmy się na świętą górę Słowian Rowokół (115 m n.p.m.) Z górą Rowokół związanych jest wiele wątków podaniowych. Współcześnie na górze Rowokół znajduje się wieża widokowa, z której w pogodne dni można obserwować linię brzegową morza. Po smacznym obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę rowerową szlakami w okolicach jezior: Gardno i Łebsko. Trzeciego dnia odwiedziliśmy Skansen Wsi Słowiańskiej w Klukach, który powstał z myślą ratowania kultury materialnej dawnej ludności kaszubskiej, zwanej Słowińcami. Położenie Muzeum w środku funkcjonującej małej, wiejskiej społeczności, w centrum Parku Narodowego dodaje mu autentyczności i podkreśla symbiozę z otaczającą go przyrodą. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: wychowawca klasy III TAK Marta Maj Szymańska i Piotr Ĺ»ywiołowski. 

Zobacz fotogalerię! 

Opracowała: Marta Maj-Szymańska ROK SZKOLNY 2011/2012ŚLADAMI PROFESORA

 Uczniowie i nauczyciele ZSOiO pielęgnują pamięć o wybitnym botaniku Marianie Raciborskim

Bardzo wielu kierowców przejeżdża ulicą Raciborskiego, łączącą Pruszcz Gdański ze Straszynem i obwodnicą Trójmiasta, ale tylko nieliczni wiedzą, kim tenże Raciborski był i czym zasłużył na patronowanie tak ważnej drodze. 

Odpowiedź można znaleźć w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim, który również nosi imię profesora Mariana Raciborskiego.

 • Patron naszej szkoły był paleobotanikiem, przyrodnikiem - wyjaśnia Ewelina Bedra, uczennica Technikum Ekonomicznego;

 • Co roku uczniowie pierwszych klas biorą udział w konkursie wiedzy o profesorze Raciborskim. Dzięki temu poznają jego życie. 
  Ewelina miała w tym roku okazję odwiedzić grób uczonego;

 • Znajduje się on na cmentarzu dla zasłużonych w Zakopanem - mówi uczennica. - Nie było problemu z jego odnalezieniem. Trzeba przyznać że pomnik jest zadbany. Znacznie bliżej, bo na terenie ZSOiO można natomiast zobaczyć popiersie znakomitego botanika;

 • Profesor Marian Raciborski który żył w latach 1863-1917, był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich biologów - opowiada Barbara Jamroż, nauczycielka biologii i opiekun biblioteki w ZSOiO.

 • Urodził się we wsi Brzóstowa pod Ćmielowem, a zmarł w Zakopanem. W czasie pobytu na Jawie(1896-1900), gdzie pracował w holenderskim Ogrodzie Botanicznym, prowadził pionierskie badania nad zagadnieniami botaniki tropikalnej. Opisał między innymi 300 nowych, nieznanych wcześniej gatunków grzybów pasożytniczych, którym nadał nazwy z literatury polskiej np. Balladyna, Goplana. W 1900 roku został profesorem Akademii Rolniczej w Dublanach, następnie uniwersytetu we Lwowie (od 1909r.), wreszcie Uniwersytetu Jagiellońskiego(od 1912r.) W 1913 roku założył Instytut Botaniczny przy Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym zorganizował szkołę badawczą, istniejącą do dziś. Jest on jednym z najbardziej wszechstronnych uczonych polskich. - Niewiele jest materiałów o Raciborskim, ale powinniśmy wiedzieć, że był uczonym i społecznikiem, służącym wytrwale i ofiarnie społeczeństwu, popularyzatorem wiedzy - podkreśla pani Barbara.

W 1976 roku z inicjatywy Ireny Kuleszy i Reginy Karwasz, które były opiekunkami szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, prof. Mariana Raciborskiego wybrano na patrona pruszczańskiej placówki. Wtedy po raz pierwszy odbył się quiz z wiedzy o uczonym. Popiersie profesora wykonane w kamieniu wraz z drzewem nazwanym na jego cześć - świdojarzębem Raciborskiego - można podziwiać na terenach zielonych przy szkole. 

W 1977 roku LOP wystąpiła z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy biegnącej z Pruszcza do Straszyna. 


 

II TAK - SPOTKANIE Z ARCHEOLOGIĄ

 


Dnia 30 listopada 2011 roku, klasa - II TAK wraz z wychowawcą, panią Martą Maj - Szymańską, odwiedziła Międzynarodowy Park Kulturowy Faktorię w Pruszczu Gdańskim. 

Wybraliśmy się tam na spotkanie z lekcją żywej archeologii z zakresu pradziejów ziem polskich, pradziejów Pomorza, prac archeologicznych, wiedzy o bursztynie i Szlaku Bursztynowym. Spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała nam o plemionach germańskich, które osiedlały się na pobliskich ziemiach w I wieku naszej ery, oraz o ich wędrówce, która zaczynając się w Pruszczu Gdańskim, biegnąc poprzez Azję Południową, zakończyła się na północy Imperium Rzymskiego. 

Obejrzeliśmy filmy o życiu tamtejszych ludzi oraz o trasie szlaku bursztynowego. Poznaliśmy różnicę między historykiem, a archeologiem. Dowiedzieliśmy się, że w budowie chat na faktorii, pomagali górale, aby jak najwierniej odtworzyć ich wygląd. 

W jednej z nich znajduje się bardzo dobrze zachowany szkielet gockiej kobiety, przy której znaleziono dawną biżuterię. Zwiedziliśmy także inne chaty, między innymi: Chata Wodza to ekspozycja muzealna. Na zewnątrz, chata przypomina obiekt z okresu wpływów rzymskich, jednak w środku zwiedzający mogą przenieść się do innego, nowoczesnego świata. Jest to możliwe dzięki najnowszym rozwiązaniom multimedialnym i wystawienniczym. Hala Targowa to miejsce "spotkań z żywą archeologią", w ramach, których młodzież i dzieci uczestniczyć mogą w zajęciach żywej historii. Dużą atrakcję stanowi zbiór zrekonstruowanych strojów z okresu wpływów rzymskich, zarówno zwyczajnych mieszkańców Barbaricum jak i żołnierzy armii rzymskiej. 

Chata Bursztyniarza stanowi rekonstrukcję miejsca pracy tego rzemieślnika. Zaprezentowane zostały w niej przedmioty, których używał i wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Chata Kowala - Przed wejściem do chaty znajduje się warsztat pracy kowala: palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą, służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów. Na drewnianym pieńku znajdują się podstawowe narzędzia tego wytwórcy: kowadła, kleszcze, młotki, pilniki, przebijaki i inne. 

Po odwiedzinach na faktorii, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Ta krótka, ale ciekawa wizyta pozwoliła nam dowiedzieć się bardzo dużo o historii Pruszcza Gdańskiego, ale także o jego znaczeniu dla historyków oraz archeologów. 

Zobacz fotogalerię! 

Opracowała: Weronika Strzelecka 


 

MIKOŁAJKI 2011

 


06.12.2011r. klasy II TE i II TAK wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym wybrały się na wycieczkę szkolną do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Szymbarka. 

Nie musimy dodawać, i ż wycieczka była dla nas szczególnie udana, gdyż w tym dniu, w Szymbarku spotkaliśmy niezliczoną ilość małych i dużych Mikołajów. Sami też, nie pozostaliśmy obojętni na to szczególnie miłe grudniowe ąwięto i przywdzialiąmy czapki, maski oraz inne mikołajkowe atrybuty. 

W trakcie wycieczki nagrywaliśmy film dla uczniów z zaprzyjaźnionych szkół z programu Comenius. Ze strony opiekunów pragnę podziękować uczniom za wspaniałą atmosferę podczas wspólnej wyprawy. Natomiast Piotrowi z II TAK i Przemkowi z II TE dziękujemy za pełną archiwizację tego wydarzenia. 

Zobacz fotogalerię! 

Opr.: Katarzyna Sagun 


 

II LO - WYCIECZKA DO BĘDOMINA I SZYMBARKA

 


W piątek 28 października bieżącego roku obie klasy drugie naszego liceum wybrały się na wycieczkę o celu i charakterze patriotycznym. 


W Będominie zastaliśmy piękny dwór z XVIII wieku położony w rozległym parku. Należał on do rodziny Wybickich. Tu urodził się i spędził młodość twórca naszego Hymnu Narodowego . Pani przewodnik objaśniła nam drzewo genealogiczne Wybickich oraz pokazała pamiątki po poecie. Mogliśmy też obejrzeć mundur żołnierza Legionów Dąbrowskiego a także broń z epoki . Duże wrażenie zrobił na nas wystrój salonu i gabinetu. Znajdują się tu pozytywki i zegary ścienne, które wygrywają ,,Pieśń Legionów Polskich we Włoszech". Oglądaliśmy szpinet (odmiana klawesynu) i cymbały, słuchaliśmy starych nagrań ,,Mazurka". Wśród licznych muzealiów patriotycznych były listy Wybickiego do generała Dąbrowskiego i biżuteria o charakterze narodowym. Pogoda pięknej tegoroczne jesieni sprzyjała spacerom po parku. 

Autokar przewiózł nas do Szymbarka, gdzie szczególnie pielęgnuje się tradycje nie tylko kaszubskie, ale przede wszystkim narodowe. Pan Marian - niezrównany przewodnik - opowiadał o historii Gryfa Pomorskiego pokazując bunkier i odtwarzając dźwiękowe efekty bombardowania z okresu II wojny światowej. Wyjaśniał nam, skąd na Kaszubach wziął się dom Sybiriaka, a także Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady. Wędrówkę zakończył pobyt w Kaplicy Jedności Narodowej. Do zadumy nad losem narodu skłonił nas odtworzony z taśmy magnetofonowej głos Papieża Polaka - Jana Pawła II. Do Pruszcza wracaliśmy w refleksyjnych nastrojach. Taki wyjazd uświadomił nam, że warto pielęgnować ojczyste tradycje i doceniać tych, którzy za polskość oddali życie. 

Zobacz fotogalerię! 

Opr.: Uczniowie klasy II a i II b LO z wychowawczyniami Anną Krajewską i Anną Chomicką 


 

III a TAK ORAZ III b TAK - POZNAJMY CIEKAWE MIEJSCA

 

Dnia 9 listopada wybraliśmy się na wycieczkę dydaktyczną do Arboretum w Wirtach. Wraz z przewodnikiem, panem Wołoszańskim przeszliśmy przez część parkową i leśną rozpoznając gatunki rodzime drzew takie jak: sosny, buki, graby, dęby, lipy, świerki i jodły. 

Największe wrażenie wywarły na nas okazy liczące 200 lat. Specyfika położenia ogrodu dendrologicznego stworzyła doskonałe warunki do założenia kolekcji różaneczników i azalii. Arboretum w Wirtach jest jedynym tego typu obiektem na terenie Pomorza Gdańskiego, który oprócz funkcji naukowych i dydaktycznych pełni zadania produkcyjne, co pozwala zapoznać się z cyklem pozyskiwania nasion z szyszek gatunków iglastych. 

Zwiedziliśmy wyłuszczarnię i poznaliśmy technologię suszenia i przechowywania nasion. Ciekawostką okazały się również poletka doświadczalne z rodzimymi gatunkami cisów w celu odtworzenia nowych nasadzeń w warunkach naturalnych. Pobyt zakończyliśmy ogniskiem i smażonymi kiełbaskami. 

Zobacz TUTAJ niecodzienne zdjęcia jesiennego lasu. 

Opr. Koleżanki i koledzy z klas III a i III b Technikum Architektury Krajobrazu wraz z nauczycielami panią Ewą Hawrylak i Mirosławą Pozorską. 


 

III b LO - "DROGI DO WOLNOŚCI"

 


Dnia 11.10.2011 wraz z wychowawcą p. J. Bartkowską oraz p. M. Słowik pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska. Naszym celem było obejrzenie wystawy "Drogi do Wolności". 

W drodze na miejsce zatrzymaliśmy się przy budynku Prokuratury Apelacyjnej, który znajduje się na ul. Wały Jagiellońskie. Pani Słowik opowiedziała nam historię związaną z tym miejscem. Następnie wyruszyliśmy w docelowe miejsce wycieczki. Wystawa pt. "Drogi do Wolności" opowiada o historii lat 1856-1989, a także o ludziach, którzy starali się urzeczywistnić marzenia o suwerenności Polaków żyjących w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na wystawie można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, np. sklep spożywczy z lat 70-tych, który pokazuje pustki na sklepowych półkach. 

Uwagę przyciągają również popiersie Lenina, ukwiecona, historyczna brama Stoczni Gdańskiej, drewniane tablice, na których został spisany ręcznie tekst 21 postulatów strajkowych, a także podziemna drukarnia. Na wystawie warto obejrzeć również krótkie filmy ukazujące uliczne walki narodu polskiego oraz strajk. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która związana jest z powstawaniem ruchu Solidarności. 

Bez poznania i zrozumienia tego marszu do niepodległości, nie można zrozumieć czasów "Solidarności". 

Cieszymy się, że mogliśmy poznać tą historię, która na pewno zostanie w naszej pamięci na długi czas. 

Zobacz fotogalerię! 


 

III a LO - "DROGI DO WOLNOŚCI"

 


Dnia 20.09.2011 wyruszyliśmy do Gdańska by obejrzeć wystawę "Drogi do Wolności". 
Wystawa opowiada o ludziach, którzy starali się urzeczywistnić marzenia o niepodległej Polsce i niepodległych Polakach. To właśnie im wszystkim poświęcona jest ta wystawa, na której można zobaczyć: tablice z postulatami, ulotki, plakaty i dokumenty z tego okresu oraz: sklep spożywczy, zabytkową budkę telefoniczną, podobiznę Lenina i wojskowy transporter. 
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to właśnie my mieliśmy okazję zapoznać się z nie tak odległą przeszłością, w której żyli jeszcze członkowie naszych rodzin. Była to niemal żywa lekcja historii, która doskonale pozwoliła nam zrozumieć i poznać ówczesną sytuację naszego kraju. Mamy nadzieję, że ta wystawa na zawsze upamiętni tamte wydarzenia. ROK SZKOLNY 2010/2011WYJAZD DO SEJMU

 

W dniach od 1 do 3 czerwca 2011 odbyła się w naszej szkole wycieczka do Warszawy. Zamieszkaliśmy w hostelu Kanonia na ulicy Jezuickiej, w samym centrum starówki. Od Zamku Królewskiego dzieliło nas około 200m, a od Rynku zaledwie 50m. Z okien naszych pokoi mogliśmy podziwiać ulice Dawną z wyjątkowym widokiem na Wisłę, Plac Kanonii, na którym znajduje się zabytkowy dzwon i najwęższa kamienica w Europie oraz ulicę Jezuicką czyli zaplecze Katedry św. Jana. Ta lokalizacja umożliwiła nam "pooddychać" atmosferą Starego Miasta. 

Ponieważ pogoda okazała się dla nas bardzo łaskawa - żar lał się z nieba - postanowiliśmy odetchnąć od upału w Łazienkach - oczywiście tych Królewskich. Już o 15 byliśmy z powrotem w centrum miasta - umówieni na zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich. Nowe Muzeum powstało w związku z obchodami Roku Chopinowskiego 2010. Innowacyjna forma zwiedzania muzeum opiera się na interakcji z publicznością - wszystkiego tam można niemal "dotknąć" - największy polski kompozytor staje się dzięki temu o wiele bliższy przeciętnemu słuchaczowi. Jeśli ktoś na słowo "muzeum" reaguje wspomnieniem specjalnych kapci oraz zamkniętymi przed publicznością eksponatami, koniecznie musi odwiedzić to nowoczesne miejsce. 

Kolejnego dnia skierowaliśmy swoje kroki na Wiejską, gdzie czekał na nas już pan poseł Piotr Ołowski, który został naszym przewodnikiem po Sejmie. To było ekscytujące przeżycie zobaczyć na własne oczy miejsca znane jedynie z telewizji - ostatecznie nie jest tam tak łatwo się dostać. 

Zmęczeni, ale pełni wrażeń ruszyliśmy z powrotem. Niecałe trzy dni to o wiele za krótko, żeby zobaczyć wiele innych ciekawych miejsc w Warszawie. Może wybierzemy się tam znowu za rok? 

Zobacz fotogalerię! 

Opr.: Kamila Borysewicz i Anna Urbaniak 


 

II b LO - "GOTYK I OBIEKTY SZTUKI SAKRALNEJ

Dnia 2 marca 2011r. klasa II b TAK wraz ze swoimi pedagogami Mirosławą Pozorską, Małgorzatą Słowik i księdzem Kazimierzem Głyżewskim udali się na wycieczkę do Gdańska , której celem było poznanie starego i nowego miasta jak również wizyta w Muzeum Narodowym. Rolę przewodnika pełniła pani M.Słowik,która doskonale sprawdziła się w tej roli. 

Zwiedzanie Gdańska rozpoczeliśmy od spaceru wzdłóż ruin murów obronnych, które niegdyś otaczały miasto. Mogliśmy podziwiać kościół św. Katarzyny, św. Michała, św. Jana, Trójcy Świętej i Kościół Mariacki. Spacerując alejkami naszą uwagę zwróciło ogromne drzewo z charakterystyczną korą - był to platan klonisty. Gatunek bardzo żadko występujący, co od razu zwróciło naszą uwagę. Kolejne etapy naszego spaceru to Motława, Wyspa Spichrzów, Dom Przyrodników i ulica Mariacka. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Narodowe, a w nim obraz ,,Sąd Ostateczny'', bogate zbiory obrazów, ceramiki i mebli gdańskich. 

Była to niezapomniana lekcja historii. 

Opracowała: Angelika Roszkowska 

Kontakt

Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących

im. Mariana Raciborskiego

w Pruszczu Gdańskim

 • ul. Wojska Polskiego 4
 • 83-000 Pruszcz Gdański
 • tel. 58 682 35 10
 • email: sekretariat@zsoio.pl
Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji…