-->

Nasze projekty

informacje o naszych projektach, zrealizowanych i planowanych

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

 


ZINTEGROWANY PROJEKT EDUKACYJNY

Nasza szkoła została objęta powiatowym projektem pn. "Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w Powiecie Gdańskim" w ramach RPO WP na lata 2014 - 2020.


Oprac. Anna Miotke


EDUKACJA DUALNA

Ostatnio w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim odbyło się trójstronne spotkanie z kadrą kierowniczą i nauczycielami przedmiotów zawodowych ZSOiO, pracodawcami lokalnego rynku pracy oraz przedstawicielami Hufca Pracy 11-7. Przedmiotem spotkania było omówienie współpracy w zakresie kształcenia dualnego dla zawodów fryzjer, sprzedawca oraz technikum handlowego i technikum usług fryzjerskich.
Na spotkaniu omówiono zasady współpracy w zakresie:
- realizacji programu praktyk i nauczania przedmiotów zawodowych w kontekście zdawalności egzaminu zawodowego
- przestrzegania przepisów prawa pracy
- zasad refundacji wynikających z zatrudnienia młodocianego
- roli OHP w procesie edukacji
- rozwiązywania problemów wychowawczych
- motywowania ucznia do pogłębiania wiedzy i zdobywania umiejętności podnoszących jego walory na rynku pracy w zakresie kompetencji twardych i miękkich.
Spotkania o takim charakterze będą miały charakter cykliczny. Ich celem jest poprawa jakości kształcenia. Ustalono wstępny termin kolejnego spotkania na październik 2017 r.

Oprac. Katarzyna Pałasz-Boćkowska


OGRODOWE KREACJE

Po raz pierwszy w dniach 01-02.04.2017 r. na targach Amber Expo uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali stoisko wystawowe promujące szkołę i nauczane zawody. Tematem wiodącym była ekologia, porady ogrodnicze, promocja regionów i spotkania z ciekawymi ludźmi.
Jak zawsze pracowaliśmy z przyjemnością i zapałem. Młodzież klas architektury krajobrazu przygotowała aranżację wiosny z elementami ekologii, uczennice klas fryzjerskich pokazywały zdobyte umiejętności czesania jak również przekazywały informacje o pielęgnacji włosów i właściwym doborze kosmetyków.
Tam, gdzie pojawiają się ogrodnicy, tam zawsze są nasi absolwenci. Wystawa przygotowywana przez Firmę Ogród i jej właścicielkę Ewę Znamińską doskonale skomponowała się z wystawą przygotowaną przez uczniów. Podczas promocji uczestniczyliśmy w spotkaniu z Mają Popielarską, która opowiadała o swoim ogrodzie i ciekawostkach jakie ją tam spotykają.
Wystawę przygotowywali uczniowie klasy III Technikum architektury krajobrazu i uczennice klasy II Technikum usług fryzjerskich.
Opiekę sprawowali Ewa Hawrylak, Mirosława Pozorska, Janina Liedtke, Małgorzata Hinc.

Oprac. M. Pozorska


NASZA GRA MIEJSKA

W dniach 4-5 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I edycji Gry Miejskiej "Śladami historii Pruszcza Gdańskiego". Projekt przygotowały P. Małgorzata Słowik i P. Marzena Kobierzycka-Rost, a wzięły w nim udział 3 – osobowe zespoły z 19 klas. Było dużo zabawy, ale przede wszystkim wszyscy biorący udział mieli możliwość poznania ciekawostek z historii Pruszcza. Wyniki:
I miejsce klasa I TAK, którą reprezentowali: Marcin Miklaszewski, Kamil Kolczak, Maks Kaleta
II miejsce klasa III TH: Daniel Juchniewicz, Mateusz Czerkawski, Aleksander Dawidowski
III miejsce klasa II ZSO: Anna Mateja, Dominika Szymańska, Paulina Cichocka
Wszystkim serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.


GLOBAL MONEY WEEK

W dniach od 27 marca – 2 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim odbyła się akcja Global Money Week. Światowy Tydzień Pieniądza obfitował w bardzo bogaty program wydarzeń.
Ogólnopolskim koordynatorem inicjatyw podejmowanych przez poszczególne środowiska szkolne jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Akcja GMW była skierowana do młodzieży jako przyszłych uczestników rynku finansowego i miała zasięg międzynarodowy. Hasło tegorocznej, VI edycji brzmiało „Learn. Save. Earn – Ucz się. Oszczędzaj. Zarabiaj”. Warunkiem uczestnictwa w akcji było zaplanowanie oraz realizacja działań lub aktywności nawiązujących do ww. hasła. Proponowane formy to wszelkiego rodzaju konkursy. Szkolny koordynator GMW Andrzej Dopka oddał inicjatywę młodzieży, która wykazała się dużą różnorodnością pomysłów. Przeprowadzono:
1.konkurs wiedzy z zakresu rynku finansowego – 31 uczniów
2.konkurs plastyczny na plakat – 24 uczniów
3.konkurs plastyczny na najciekawszy projekt skarbonki – 11 uczniów
4.przygotowane i przeprowadzone przez uczniów badanie – ankieta (30 rodziców i 30 uczniów)
5.lekcje – 3 uczniów
6.prezentacje z zakresu edukacji finansowej – 2
7.wolontariat – 5 uczennic
Gośćmi Szkoły w ramach spotkań z ciekawymi osobami, które dotyczyły podstaw przedsiębiorczości, gospodarności, planowania budżetu pozyskiwania funduszy z UE i oszczędzania na dany cel byli:
Pan Adam Maruszak reprezentujący Trzy Krajobrazy LGD - 29.03.2017 r. - 49 uczniów.
Pan Jarosław Znamiński właściciel Firmy „Ogród” - 30.03.2017 r. i Pan Andrzej Pastuszka reprezentujący Pracodawców Pomorza – 65 uczniów.
Spotkania odbyły się w się w naszej świetlicy.
We wszystkich formach działania uczestniczyło łącznie ponad 160 uczniów, 30 rodziców oraz nauczyciele Katarzyna Pałasz-Boćkowska i Jan Kopiński – spotkania z pracodawcami, Grażyna Barańska – plakaty i skarbonki, Robert Targoński- fotografia, Sławomir Błażejak - wolontariusze (zebranie datków dla chorego ucznia Darka) oraz wychowawcy klas. Młodzież aktywnie uczestnicząca w akcji GMW otrzymała słodycze ufundowane przez OR TUL w Pruszczu Gdańskim oraz BON "Dzień bez pytania”.

Całą akcję GMW koordynował Andrzej Dopka.


WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Właśnie zakończyliśmy projekt „Wszystkie Kolory Świata”, który jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób w Angoli. Celem akcji jest kształtowanie wśród młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury poprzez pożyteczny i zarazem przyjemny sposób oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.
Nasza szkoła również wsparła tak szlachetny cel. W ramach projektu uczniowie klas I TAK oraz III TAK przygotowywali specjalne laleczki UNICEF. Są one symbolem pomocy, jakiej młodzież udzieliła swoim rówieśnikom z biednych krajów.
Laleczki oraz ciekawostki na temat danych krajów były prezentowane przez uczniów ZSOiO podczas wystawy 7.12.2016, na którą zaproszeni zostali rodzice uczniów oraz klasy gimnazjalne pobliskich szkół w ramach rozpowszechnienia projektu. Ponadto, gościliśmy u nas uczniów Szkoły Specjalnej w Warczu wraz z zagranicznymi gośćmi z programu Erasmus.
Podczas wystawy można było spróbować regionalnych słodkich przysmaków przygotowanych przez uczniów oraz zakupić ciasta i dekoracje świąteczne. Zebrane pieniądze zostały przekazane na ratowanie życia dzieci w Angoli.
W ramach II części projektu, zaproszone do naszej szkoły klasy gimnazjalne, miały możliwość przygotowania swojej własnej laleczki UNICEF podczas warsztatów dnia 8.12.2016. Inspiracją była prezentacja interaktywna w języku angielskim na temat 6 wybranych krajów pt.„Podróż przez kontynenty” oraz czynny w niej udział. Na zakończenie, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć w anglojęzycznym quizie. Na zwycięzców czekały drobne nagrody. Podczas imprezy wybrano najciekawszą lalkę.Decyzją jury została nią Miriam reprezentująca Grenlandię, którą wykonała uczennica klasy I TAK - Natalia Marczak. Zwycięska laleczka weźmie udział w konkursie wojewódzkim. Nagrodą główną jest koncert ambasadorki projektu - Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole. Fundusze zebrane podczas akcji zostaną przesłane na konto Fundacji Unicef.
Lalki, które nie zwyciężyły w konkursie przekazaliśmy za pośrednictwem Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie dla chorych dzieci ze Szpitala Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku jednocześnie wspierając akcję „Podaruj Dzieciom Uśmiech”.

Dziękujemy za udział w naszej akcji !

Autorzy i opiekunowie projektu:
Pani dyrektor Mirosława Pozorska oraz Zespół Nauczycieli Języków Obcych

Opracowanie: Agnieszka Sobiecka, Anna Miotke


 

WARSZTATY JESIENNE - OWOCE JESIENI


Dnia 21.10.2016 w naszej szkole odbyły się warsztaty jesienne pt. "Owoce jesieni".
Zajęcia pod opieką p.Agaty Pyszki zorganizowali i poprowadzili uczniowie klasy III i I Technikum Architektury Krajobrazu: Julia Kochman, Patrizia Scarano, Klaudia Gniazdowska, Karina Frydrych, Natalia Marczak, Samanta Fritza, Norbert Piankowski. Na warsztatach gościliśmy uczniów klasy III wraz z opiekunem z Gimnazjum nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim. Warsztaty składały się z części edukacyjnej - prezentacji, quizu jesiennego oraz konkursu grupowego, który polegał na tym by stworzyć kompozycję jesienną z owoców, odwzorowując wylosowany szkic. Ocenialiśmy pracę zespołową, zgodność wykonanego kosza z rysunkiem oraz estetykę prac.
Gimnazjaliści świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, i wykonali naprawdę piękne kosze! Wspólną zabawę zakończyliśmy spacerem po terenie szkoły i niespodzianką dla wszystkich uczestników - ogniskiem.
Celem warsztatów było przede wszystkim podkreślenie znaczenia gatunków roślin ozdobnych o dekoracyjnych owocach występujących w okresie jesiennym. Dziękujemy za wspólną zabawę, i już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty:)

Opracowała: A.Pyszka-Miotk

 

Najnowsze wiadomości

Kontakt

Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących

im. Mariana Raciborskiego

w Pruszczu Gdańskim

  • ul. Wojska Polskiego 4
  • 83-000 Pruszcz Gdański
  • tel. 58 682 35 10
  • email: sekretariat@zsoio.pl
Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji…