Zajrzyj do Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

01 październik 2020

W dniu 30 września b.r. klasa 3 TAH wraz z wychowawcą Marzeną Kobierzycką-Rost odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej oraz mniej znane, ale pełne historii miejsce – tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Muzeum II Wojny nie trzeba z pewnością polecać – jest to miejsce ważne, ale przede wszystkim pokazujące fakty związane z tą straszną wojną w sposób urozmaicony i bardzo przystępny dla każdego. Młodzież za każdym razem odkrywa coś nowego mimo, że część z nich była tam po raz drugi.

Następnym punktem programu była Stocznia Cesarska – najstarsza część terenów stoczniowych pochodząca z XIX wieku. Była w Gdańsku, ale nie zmienia to faktu, że jest jedną z pierwszych nowoczesnych stoczni produkujących okręty wojenne w Niemczech.

Jej początki sięgają 1844, kiedy rząd Królestwa Prus wykupił ziemię po obu brzegach Martwej Wisły w celu bazowania tam swojej floty, składającej się wówczas z jednego okrętu „Amazone”.

Przed 1918 stocznia była jednym z głównych ośrodków budowy okrętów podwodnych dla niemieckiej floty cesarskiej. Przed zakończeniem I wojny światowej zbudowano w niej 46 U-Bootów.

Po upadku monarchii w Niemczech i zakończeniu I wojny światowej, stocznia zmieniła nazwę na Danziger Werft (Stocznia Gdańska) i znalazła się następnie na terenie Wolnego Miasta Gdańska

Pełne historii – możecie poczuć „ducha” tamtych czasów.

Polecamy

opracowała: Marzena Kobierzycka-Rost                          

Kontakt

Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących

im. Mariana Raciborskiego

w Pruszczu Gdańskim

  • ul. Wojska Polskiego 4
  • 83-000 Pruszcz Gdański
  • tel. 58 682 35 10
  • email: sekretariat@zsoio.pl
Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji…