Wizyta studyjna do Portu Lotniczego Gdańsk

15 marzec 2018


Sprawozdanie z realizacji wizyty studyjnej do Portu Lotniczego Gdańsk

Dnia 13.03.2018 r. uczniowie klasa ITL uczestniczyli w wizycie studyjnej w Porcie Lotniczym Gdańsk w ramach powiatowego projektu "Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie gdańskim" realizowanego w ramach RPO WP na lata 2014 – 2020 z funduszy UE. Wzięło w niej udział 27 uczniów i dwóch nauczycieli – kierownik wyjazdu studyjnego Andrzej Dopka i nauczyciel kształcenia zawodowego (opiekun wyjazdu studyjnego) – Jarosław Szczukowski.

Celem wizyty studyjnej było poznanie procesów logistycznych portu lotniczego.

Pani przewodnik najpierw zaprezentowała halę odlotów i odprawę osobowo -bagażową. Dalej uczniowie udali się na halę odbioru bagażu po przylocie na lotnisko.
Następnie pracownicy służb lotniska przedstawili szczegółową kontrolę bagażu na monitorach ekranowych oraz omówili najnowszy sposób wykrywania substancji odurzających (narkotyków). Pokazali eksponaty i gabloty z wyrobami, które zostały zarekwirowane z przemytu tj. skóry dzikich zwierząt i galanteria skórzana oraz wyroby, rośliny a nawet koralowce i muszle.
Kolejnym etapem przed wejściem na lotnisko była szczegółowa kontrola bagażu i uczniów. Wszyscy uczestnicy przeszli przez bramkę kontrolną.
Umożliwiono również uczniom wejście do samolotu i zapoznanie się z jego wnętrzem. Wszystkich zainteresował najnowszy wóz strażacki zawierający 15 tys. litrów wody, 1500 litrów środka pianotwórczego i 500 kg proszku gaśniczego oraz armatki i węże gaśnicze o długości 80 m.
Najciekawszym punktem wizyty studyjnej była selekcja bagażu tzw. wózkowa w zależności od kierunku lotu. Uczniowie mieli okazję poznać pracę logistyczną „bagażowni” i wielkość odpraw w sezonie zimowym. Z hali widokowej i poczekalnia dla pasażerów, uczniowie obejrzeli start kilku samolotów. Następnie tzw. rękawem przeszli na parter i wrócili na halę odlotów.

Dzięki wizycie studyjnej uczniowie poznali procesy logistyczne portu lotniczego. Cel wizyty studyjnej został osiągnięty.

Opracował: Andrzej Dopka

Kontakt

Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących

im. Mariana Raciborskiego

w Pruszczu Gdańskim

  • ul. Wojska Polskiego 4
  • 83-000 Pruszcz Gdański
  • tel. 58 682 35 10
  • email: sekretariat@zsoio.pl
Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji…